Wywiad i kontrwywiad gospodarczy

W  międzynarodowych koncernach dysponujących budżetami większymi niż państwa nikt nie pozwala sobie na traktowanie problematyki bezpieczeństwa jako „zła konicznego”. Struktury organizacyjne realizujące przedsięwzięcia mające zapewnić bezpieczeństwo są  jednymi z najważniejszych, a ich wydatki stanowią znaczącą część kosztowej strony biznesu. Działania realizują profesjonaliści.

Kilka przykładów dlaczego zagadnienia te są tak istotne:

1.    Ława przysięgłych sądu w San Jose orzekła, że Samsung naruszył szereg patentów Apple. Koreański gigant jest winien Amerykanom ponad miliard dolarów.

2.    Samsung mówi o systematycznym wykradaniu technologii przez konkurenta oraz podkupywaniu pracowników. Jednym z nich wg. dziennika Korea Times był kluczowy inżynier Samsunga ds. rozwoju technologii AMOLED. Zaraz po tym jak przeszedł do LG złamał klauzulę o zakazie konkurencji będącą częścią umowy z czasów kiedy był jeszcze zatrudniony przez Samsunga.

3.    Comarch S.A. w trakcie trwania przetargu na obsługę Kompleksowego Systemu Informatycznego w ZUS przejął dwóch kluczowych pracowników Asseco pracujących przy obsłudze tegoż kiedy to właśnie Asseco było odpowiedzialne za system.

W koncernach i dużych przedsiębiorstwach chcących uniknąć lub ograniczyć do minimum zagrożenia związane ze szpiegostwem gospodarczym, infiltracją, poachingiem, wrogim przejęciem czy dumpingiem ze strony konkurencji standardem jest prowadzenie działań w oparciu o metody pracy wywiadowczej i kontrwywiadowczej.

Te pierwsze aby wiedzieć co planuje np. wobec nich potencjalny konkurent, a te drugie po to aby ów rywal nie dowiedział się co sami zamierzamy.

Niby prosta reguła ale gra jest bardzo skomplikowana.

Zasady ruchów figur i pionów w szachach zna prawie każdy ale w szachy grać potrafi niewielu.

Wywiad i kontrwywiad gospodarczy może być realizowany przy wykorzystaniu metod i technik operacyjnych tożsamych z tymi jakimi posługują się agenci rządowych służb specjalnych z tym zastrzeżeniem, że podmioty prywatne dysponują znacznie większymi budżetami, często również niejawnymi (ukryty np. w wydatkach na marketing lub usługi obce). Oczywiście żaden koncern ani przedsiębiorstwo nie przyzna się, że stosuje takie metody, a tym bardziej, że korzysta z wsparcia  specjalistów. Bezpośrednie działania prowadzą na ogół byli oficerowie służb państwowych lub osoby przez nich wyszkolone.

Specjaliści Business Security Center Tomasz Dukat w przeszłości pracowali na rzecz państwa, a teraz profesjonalnie zadbają o Państwa bezpieczeństwo wykonując zlecenia w zakresie wywiadu i kontrwywiadu gospodarczego. Nie musisz mieć budżetu większego niż Polska. Wystarcz współpracować z profesjonalistami aby zapewnić sobie poziom bezpieczeństwa taki jak największe i najlepsze firmy.

Skontaktuj się z nami już dziś!