Wywiad i kontrwywiad gospodarczy

W koncernach i dużych przedsiębiorstwach chcących uniknąć lub ograniczyć do minimum zagrożenia związane ze szpiegostwem gospodarczym, infiltracją, poachingiem, wrogim przejęciem czy dumpingiem ze strony konkurencji standardem jest prowadzenie działań w oparciu o metody pracy wywiadowczej i kontrwywiadowczej. Te pierwsze aby wiedzieć co planuje np. wobec nich potencjalny konkurent, a te drugie po to aby ów rywal nie dowiedział się co zamierzamy. Niby prosta reguła ale gra jest jednak bardzo skomplikowana. Zasady ruchów figur i pionów w szachach zna prawie każdy ale w szachy grać potrafi niewielu.

Według Ponemon Institute LLC „2018 Cost of a Data Breach Study” branże, w których najczęściej naruszano dane to: usługi finansowe (77 tj. ok. 16%), usługowej (71 tj. ok 15%), produkcja przemysłowa (66 tj. ok. 14 %), technologicznej (62). Najrzadziej naruszano dane w branży badawczej (3), rozrywkowej (3), edukacji (3), medialnej (7 tj. ok 1,5 %).

Najczęstsze przyczyny naruszenia danych to złośliwe lub przestępcze ataki. Główne przyczyny naruszeń danych na zasadzie skonsolidowanej dla organizacji we wszystkich krajach to: incydenty na skutek użycia złośliwego oprogramowania lub celowych przestępstw (atak kryminalny) – 48 procent, spowodowane zaniedbaniem pracowników lub wykonawców (czynnik ludzki) – 27 procent, związane z samym systemem (usterki, niepowodzenia informatyczne i błędne procesy biznesowe) – 25 procent.

Nie wystarczy wiedzieć, choć to dobry początek, że istnieje zagrożenie. Sztuką jest umiejętne zapobieganie. Specjaliści z Business Security Center Tomasz Dukat mają wiedzę, umiejętności i doświadczenie w tej walce. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą i umiejętnościami. Nasze szkolenia są zawsze interaktywne i praktyczne. Teorię możesz sobie poczytać razem z wujkiem Google lub bardziej dociekliwi w fachowych wydawnictwach.

Skontaktuj się z nami już dziś!