Bezpieczeństwo informacji

Chińska firma Supermicro na produkowanych serwerach instalowała dodatkowe chipy aby spowalniać i przechwytywać informacje. Użytkownikami urządzeń były (są) największe firmy na świecie między innymi Amazon, Apple, Facebook, Microsoft. Jak poinformowali dziennikarze agencji Bloomberg z urządzeń korzystało prawdopodobnie także FBI i CIA. Jako konkluzję można by zacytować stare polskie przysłowie „nie czyń drugiemu co tobie nie miłe” bo żadna z wymienionych organizacji czy firm nie jest bez winy jeśli chodzi o zbieranie i gromadzenie (data harvesting) co najmniej miliardów rekordów naszych danych.

Czy to oznacza, że nasza prywatność albo tajemnica przedsiębiorstwa też musi odejść do lamusa bo wielkie koncerny „pozyskają” nasze pomysły, know how z naszych email? Czy na podstawie treści jakimi się interesujemy i przeglądamy w internecie sztuczna inteligencja będzie potrafiła wykreować nasze przyszłe zachowania np. co kupić lub komu sprzedać?

W naszej rzeczywistości dodatkowo na uwagę zasługują zakupy antykorupcyjnej służby narodowej specjalistycznego oprogramowania do inwigilacji np. Remote Control System (RCS) od włoskiej firmy Hacking Team (2014 r.) i platformy Pegasus (2017 r.). Jest się czego bać.

Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że Ty jako jednostka jesteś ofiarą, która niczym zaszczute zwierzę ucieka przed nagonką i sama wystawia się na strzał. Sam digitalizujesz swoje życie poprzez zakupy w sieci, obsługiwanie elektronicznych faktur i płatności, korzystanie z benefitów w postaci kart lojalnościowych. Przecież jeśli będą mieli twoje dane to ktoś je wykorzysta i nie po to aby zrobić Ci dobrze ale dlatego, żeby na tobie zarobić lub tobą manipulować.

Nie wystarczy wiedzieć, choć to dobry początek, że istnieje zagrożenie. Sztuką jest umiejętne zapobieganie. Specjaliści z Business Security Center Tomasz Dukat mają wiedzę, umiejętności i doświadczenie w tej walce. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą i umiejętnościami. Nasze szkolenia są zawsze interaktywne i praktyczne. Teorię możesz sobie poczytać razem z wujkiem Google lub bardziej dociekliwi w fachowych wydawnictwach.

Skontaktuj się z nami już dziś!